دوربین‌ مادون‌ قرمز چگونه کار می‌کنند؟

دوربین‌ مادون‌ قرمز چگونه کار می‌کنند؟

 

اگر تاکنون عکاسی مادون‌ قرمز را امتحان نکرده‌اید و اولین بار است که درباره آن می‌شنوید؛ این مقاله می‌تواند به درک کامل چگونگی عکاسی مادون‌ قرمز کمک کند و نمونه‌های خیره‌ کننده‌ای از تصاویر مادون‌ قرمز را به شما نشان دهد. بنابراین، با خواندن این مقاله می‌توانید از چگونگی عملکرد دوربین مادون‌ قرمز مطلع شوید.

 

عکس‌ های مادون‌ قرمز کاملاً برخلاف آنچه ما دیده‌ایم هستند. این نوع عکاسی منحصربه‌فرد و چالش‌ برانگیز، شامل شکار تصاویری است که ما با چشم غیرمسلح، قادر به دیدن آن‌ها نیستیم و تنها با استفاده از تجهیزاتی قابل‌ دیدن هستند که قادر به ثبت نور فراتر از طیف مرئی باشند. درک عکس‌های مادون‌ قرمز کمی دشوارتر از عکس‌های دنیای واقعی است؛ اما بسیاری از عکاسان، آن را راهی عالی برای خلق جلوه‌ای کاملاً متفاوت در عکس‌ها و ثبت تصاویری با منظره‌ای رویایی و فراتر از واقعیت می‌دانند.

 

عکاسی مادون‌ قرمز چیست؟

عکاسی مادون‌ قرمز (IR) از مفهوم اصلی عکاسی «ثبت نور» پیروی می‌کند؛ با این تفاوت که این نوع عکاسی می‌تواند نور مادون‌ قرمزی که همواره در اطراف ما وجود دارد و قادر به دیدن آن نیستیم را ثبت کند. ازنظر علمی، نور مرئی شامل تمام‌ رنگ‌هایی است که بین طول‌ موج‌های 400-700 نانومتر اندازه‌ گیری می‌شوند؛ در حالی‌ که نور مادون‌ قرمز بین طول‌ موج‌های 700-1000 نانومتر قرار می‌گیرد.

 

افرنگ دیجیتال | فروش دوربین عکاسی حرفه ای و فروش دوربین فیلمبرداری حرفه ای

عکاسی مادون‌ قرمز

با این‌ وجود، نور مادون‌ قرمز را می‌توان به‌صورت گرما احساس کرد و ازآنجاکه گرما نوعی انرژی قابل‌ انتقال است، عناصری مانند درختان، رنگ‌ها، آسمان، پارچه‌ها و حتی انسان‌ها نیز نور مادون‌ قرمز را متفاوت از نور مرئی، منعکس و تابش می‌کنند. درختان، گیاهان و ابرها که بیشترین نور مادون‌ قرمز را منعکس می‌کنند، سفیدتر و روشن‌تر به نظر می‌رسند. این در حالی است که آسمان‌های آبی که منعکس‌ کننده مادون‌ قرمز نیستند، به محدوده‌ای سیاه و تاریک تبدیل می‌شوند. عکاسان مادون‌ قرمز معمولاً از فیلترهایی با قدرت رنگ متفاوت یا نرم‌ افزارهای ویرایش عکس استفاده می‌کنند تا تصاویری بی‌نظیر و البته رویایی ایجاد کنند.

این شیوه عکاسی به دوران عکاسی با دوربین‌های آنالوگ برمی‌گردد. درواقع این نوع عکاسی آن‌قدر محبوب شد که جلد آلبوم‌های جیمی هندریکس، دونووان و فرانک زاپا در دهه 60 از هنر عکاسی مادون‌ قرمز الهام گرفتند. در آن زمان عکاسی مادون‌قرمز به دلیل غیر قابل‌ پیش‌بینی بودن و هزینه‌ای که جهت تهیه رول‌های فیلم ویژه صرف می‌شد، پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر از امروزه بود.

 

دوربین‌ های مادون‌ قرمز قادرند انرژی گرما را بدون نزدیک بودن به سوژه‌ها تشخیص دهند. دوربین‌های مادون‌ قرمز آنالوگ از فیلم‌هایی استفاده می‌کنند که به نور سرگردان حساس هستند. بنابراین، فیلم‌های ویژه حساس به نور مادون‌ قرمز (مانند Kodak HIE) تمام چیزی است که شما برای تولید عکس مادون‌ قرمز به آن نیاز دارید. از طرف دیگر، دوربین‌های مادون‌ قرمز مجهز به سنسورهای نور مادون‌ قرمز ساخته می‌شوند. اما دوربین‌های دیجیتال باوجود توانایی تشخیص انرژی مادون‌ قرمز، به‌ طورمعمول تصاویر مادون‌ قرمز تولید نمی‌کنند؛ زیرا اکثر تولیدکنندگان، فیلترهایی بر روی سنسورهای حساس به نور مادون‌ قرمز قرار می‌دهند. به‌ این‌ ترتیب، عکس به‌ دست‌ آمده ترکیبی از نور مرئی و مادون‌ قرمز است.

برای به دست آوردن طیف بیشتری از نور مادون‌قرمز و ایجاد حساسیت بالاتری نسبت به این طیف نوری در دوربین‌های دیجیتالی، دو گزینه پیش رو دارید: می‌توانید با قرار دادن فیلتر نور مرئی بر روی سنسور، آن را مسدود کنید یا اینکه فیلتر مسدودکننده‌ای که بر روی سنسور مادون‌قرمز قرار دارد را بردارید تا طیف گسترده‌ای از نور مادون‌قرمز را به دست آورید.

یک دوربین آنالوگ مادون‌ قرمز مستقیماً انرژی مادون‌ قرمز را بر روی فیلم IR قرارگرفته در دوربین ثبت می‌کند؛ درحالی‌که یک دوربین مادون‌ قرمز دیجیتالی، انرژی مادون‌ قرمز شناسایی‌شده را به سیگنال الکترونیکی تبدیل می‌کند و این سیگنال‌های گرمایی را پردازش می‌کند تا یک تصویر حرارتی دقیق بر روی مانیتور تولید کند. اگر تصمیم دارید بدون برداشتن فیلتر مادون‌ قرمز داخلی، نور از آن عبور کند؛ دوربین شما نیاز به انجام نوردهی طولانی حتی در روز روشن دارد تا زمان کافی برای انعکاس نور مادون‌ قرمز به‌ منظور عبور آن داشته باشد.

 

افرنگ دیجیتال | فروش لنز دوربین و فروش لوازم جانبی دوربین

تصاویر مادون‌ قرمز

 

تصاویر مادون‌ قرمز در مقابل تصاویر حرارتی

دوربین‌های حرارتی همچنین انسان را با استفاده از اشعه مادون‌ قرمز تشخیص می‌دهند. با استفاده از این دوربین‌ها می‌توان سطوح مختلف گرما را حتی در تاریکی تشخیص داد. با این‌حال، دوربین‌های مادون‌ قرمز و حرارتی تفاوت بسیار مهمی در تشخیص سطوح مختلف گرما و نور مادون‌قرمز دارند.

سنسورهای دوربین مادون‌ قرمز و دوربین دیجیتال معمولاً دارای محدوده حساسیت IR بسیار کمتری هستند و محدوده حرارتی 250 تا 500 درجه سانتی‌گراد را تشخیص می‌دهند. این در حالی است که دوربین‌های حرارتی حساسیت بیشتری نسبت به دما دارند و طیف گرمایی بیشتری به‌اندازه محدوده دمایی -50 تا 2000 درجه سانتی‌گراد را تشخیص می‌دهند.

دوربین‌ های حرارتی دیجیتال با کیفیت بالا که توسط مارک‌های معتبر تولید می‌شوند، برای تشخیص نور مادون‌ قرمز با دمای بیشتر از 250 درجه سانتی‌گراد طراحی‌شده‌اند. بنابراین، شما احتمالاً نمی‌توانید از یک دوربین مادون‌ قرمز برای برنامه‌های تجاری، صنعتی و نظامی استفاده کنید.

 

 

دوربین عکاسی دیجیتال

 

تحویل فوری

برای مشتریان تهرانی

ضمانت بازگشت

طی 7 روز پس از خرید

ضمانت اصالت

تضمین کیفیت اورجینال

مشاوره

مشاوره تخصصی در زمینه خرید

مقایسه