دوربین DSLR (SLR خودکار) چیست؟

دوربین DSLR (SLR خودکار) چیست؟

DSLR مخفف عبارت (رفلکس تک لنزی دیجیتال) است. به زبان ساده DSLR یک دوربین دیجیتال است که از یک مکانیزم آینه ای برای بازتاب نور از لنز دوربین به منظره یاب نوری (یک چشمی در پشت دوربین که عکاس از طریق آن نگاه می‌کند که چه عکسی میگیرد) استفاده می‌کند یا با خارج کردن آینه از مسیر به نور اجازه عبور از سنسور تصویر (که عکس را می‌گیرد) را می‌دهد.

اگرچه دوربین‎های رفلکس تک لنزی مختلفی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی از قرن 19 بعنوان ابزار ظبط فیلم در دسترس بوده است اما اولین SLR دیجیتال با سنسور عکس در سال 1991 ظاهر شد. در مقایسه با دوربین‌هایی که سرعت شاتر و دیافراگم را به طور اتوماتیک تنظیم می‌شوند و دوربین‌های تلفن‌های همراه، دوربین‌ DSLR معمولا از لنزهای قابل تعویض استفاده می‌کنند.

 

دوربین های DSLR از چه چیزهایی تشکیل شده اند

به تصویر زیر که مقطعی از لنز SLR است نگاهی بیندازید (تصویر اقتباسی از ویکی پدیا):

دوربین dslr

  • لنز
  • آینه بازتاب دهنده
  • شاتر
  • سنسور عکس
  • صفحه فوکوس
  • لنز هدایت کننده نور
  • شیشه 5 ضلعی
  • چشمی / منظره یاب

 

برای خرید دوربین عکاسی حرفه ای و خرید دوربین فیلمبرداری حرفه ای کلیک کنید

 

دوربین های DSLR چطور کار می‌کنند

وقتی از پشت دوربین و از طریق منظره یاب / چشمی دوربین‌های DSLR نگاه می‌کنید، هرآنچه که می‌بینید از لنزی که به دوربین متصل شده است، عبور می‌کند یعنی شما می‌توانید دقیقا ببینید که از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید. نور از محیطی که می‌خواهید از آن عکس بگیرید عبور کرده و از طریق لنز وارد آینه بازتاب دهنده (2#) که با زاویه 45 درجه داخل محفظه دوربین قرار گرفته است، می‌شود و سپس بصورت عمودی به یک عامل نوری بنام pentaprism (شیشه 5 ضلعی) فرستاده می‌شود (7#). شیشه 5 ضلعی نور عمودی را مجددا هدایت کرده و بوسیله دو آینه مجزای دیگر به شکل افقی وارد منظره یاب میکند(8#).

وقتیکه عکس می‌گیرید، آینه بازتاب دهنده (2#) به سمت بالا می‌چرخد و مسیر عمودی را مسدود می‌کند و اجازه عبور مستقیم نور را می‌دهد. سپس شاتر (3#) باز می‌شود و نور به سنسور عکس میرسد (4#). شاتر(3#) تا زمانیکه سنسور عکس (4#) برای ثبت تصویر لازم باشد، باز می‌ماند و سپس شاتر(3#) بسته می‌شود و آینه بازتاب دهنده نور(2#) به زاویه 45 درجه برمی‌گردد تا تغییر جهت نور به منظره یاب ادامه پیدا کند.

مشخصا این پروسه در اینجا متوقف نمی‌شود و در مرحله بعد پردازش تصویر پیچیده زیادی داخل دوربین انجام می‌شود. پردازنده دوربین اطلاعات را از سنسور تصویر دریافت می‌کند، آن را به فرمت مناسب تبدیل می‌کند و آن را روی کارت حافظه ثبت می‌کند. تمام این فرآیند در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود و برخی از دوربین‌های DSLR حرفه ای می‌توانند بیش از 11 بار در ثانیه این کار را انجام دهند.

آنچه در بالا گفته شد، توضیح بسیار ساده ای از توضیح نحوه عملکرد دوربین‌های DSLR است.

https://photographylife.com/what-is-a-dslr

 

 

لوازم جانبی دوربین

 

 

تحویل فوری

برای مشتریان تهرانی

ضمانت بازگشت

طی 7 روز پس از خرید

ضمانت اصالت

تضمین کیفیت اورجینال

مشاوره

مشاوره تخصصی در زمینه خرید

مقایسه